Fasulyegiller Ekimi arıları Teşvik Ediyor

Ekim alanında çiçekli fasulyegiller üyesi bitkiler arttıkça; arıların ilgisi ile verimin arttığı kanıtlandı. Arıların tozlaşmaya katkısı ve bu çiçeklerin ilgi çekiciliği birbirine paralel bu artan verimi açıklıyor.

Böcekler tarafından tozlaşma, birçok gıda ürününün üretimi için gereklidir. Arılar gibi tozlayıcıların varlığı, yuvalama alanlarının mevcudiyetine ve yeterli besine bağlıdır. Bu koşullar eksikse, tozlayıcılar da ortaya çıkmaz ve bakla veya yağlı tohumlu kolza gibi çiçekli ekilebilir mahsullerin verimi de düşer.

Arılar Nektar Toplarken

Göttingen Üniversitesi’nden ve Braunschweig’deki Julius Kühn Enstitüsü’nden (JKI) bir ekip, peyzajdaki çiçekli mahsullerin ve yarı doğal habitatların bileşiminin arıların yoğunluğunu, nektar toplarken davranışlarını ve baklayı nasıl etkilediğini araştırdı. Vicia faba ) verimleri. Çalışmanın sonuçları Basic and Applied Ecology dergisinde yayınlandı .

Araştırmacılar, yarı doğal yaşam alanlarının yüksek oranda olduğu arazilerde ve bakla oranının yüksek olduğu alanlarda, fasulye tarlalarında daha fazla bombus arısına rastlandığını gösteriyor. Ayrıca burada fasulye verimi daha yüksek. Bilim insanları, farklı peyzaj kompozisyonlarına sahip tarımsal peyzajlardaki fasulye tarlalarında bal arıları ve yabani arıların yiyecek arama davranışlarını kaydetti ve gözlemledi. Ayrıca tek bir bitki için verim parametreleri üzerinde çalıştılar ve bu bitki mor çiçekli baklaydı. JKI’den Dr Doreen Gabriel, “Böcekle tozlaşma, bakla verimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Araştırmalarımız, böceklerle tozlanan bitkilerde, böceklerin ulaşamadığı bitkilere kıyasla, bakla başına yaklaşık yüzde 34 daha fazla fasulye olduğunu gösterdi” diye açıklıyor.

Ne kadar çok Bakla o kadar çok arı

Çalışma, arazide yüksek oranda bakla veya çiçekli fasulye cinsi ürünler varken arılarının  daha sık nektar almaya geldiğini gösteriyor. Hali ile tozlaşma artıyor ve verim yükseliyor.

Çalışma, bakla örneğinde gösterildiği gibi, peyzaj kompozisyonunun mahsul verimi için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çiçekler açısından zengin habitatların mevcudiyeti, tarlalardaki arıların yoğunluğunu, yiyecek arama davranışlarını ve tozlaşma hizmetlerini iyileştirebilir, olduğu açıklanıyor.

Biyoçeşitlilik arttıkça; dünyanın daha da güzelleşeceği aşikar


Hikaye Kaynağı:

Göttingen Üniversitesi


Dergi Referansı :

  1. Nicole Beyer, Doreen Gabriel, Catrin Westphal. Landscape composition modifies pollinator densities, foraging behavior and yield formation in faba beansBasic and Applied Ecology, 2022; 61: 30

Kaynak: