Kinder’in Salmonella Salgını Avrupa’da Gündem: Türkiye Koruma Başlattı

EFSA ve ECDC, bir Hızlı Salgın Değerlendirmesinde , Kinder ve Nutella Markaları ile tanınan Ferrero isimli firmanın  Belçika’da ürettiği çikolata ürünlerinin çok ülkeli Salmonella salgınının kaynağı olduğunu söylüyor . En çok çocuklar etkilendi.

8 Nisan 2022 itibariyle, dokuz AB/AEA ülkesinde (Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç) ve Birleşik Krallık’ta 150 doğrulanmış ve olası monofazik Salmonella Typhimurium vakası rapor edilmiştir. İlki 21 Aralık 2021’de Birleşik Krallık’ta meydana geldi. Enfeksiyonlar esas olarak 10 yaşın altındaki çocuklar arasında meydana geldi.

Salgının Kökü: Belçika Fabrikası

Aralık 2021’de, söz konusu şirketin Belçika’daki kuruluşunda yapılan kendi kontrolleri sırasında bir  tankında S. Typhimurium tespit edildi. Şirket bazı hijyen önlemleri aldı ve ürünlerin ve işleme ortamının örneklenmesi ve test edilmesi artırıldı. Negatif Salmonella testinin ardından çikolata ürünlerini Avrupa ve dünya çapında dağıttı. Mart 2022’nin sonunda, dizileme verilerinin mevcudiyeti üzerine, bilim adamları, gelişmiş moleküler tipleme teknikleri aracılığıyla kök nedenin Belçika’daki kuruluş olduğu sonucuna vardılar.

Türkiye’de durum ne?

Şirketin Belçika fabrikasından ülkemize ürün alınmadığı yönünde açıklaması mevcut. Ancak özellikle sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan Bakanlık yetkisi imzalı belge de tüketicilerde soru işareti ortaya çıkardı.

Fırındık üreticisi ülkemizde üretimi bulunan şirketin genellikle ihracat üzerine çalıştığı da bilinmekte. Ancak bir çok hammadde ithal ediliyor. Ürünlerin marketlerden toplatılmaya başlandığı yönünde bilgiler ise asılsız.

Asıl olan ilgili firma menşeli ürünlerin gümrük kontrolleri arttırıldığıdır. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere %20 oranında gelen partilerden örneklem alınarak yapılan testlerin frekansları arttığı yönünde. Yani; Ferrero isimli firmanın dünyanın neresinden gelirse gelsin tüm ithal edilen ürünleri %100 oranında analize tabii tutulacak ve S. Typhimurium testinin sonucu beklenecek.

Kaynak:

Efsa.europa.eu
Ferrero.com.tr