Kirişçi: “TARIMI GIDA GÜVENLİĞİ AÇISINDAN BİR MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Son atama kararları ile sektörde hayal kırıklığına yol açan Bakan Kirişçi: Tarımı Gıda Güvenliği açısından bir milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci, 36. Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi’ne çevrim içi katıldı.

Bakan Kirişci, tarımı gıda güvenliği açısından bir milli güvenlik meselesi olarak gördüklerini belirterek, “Gıda fiyatlarındaki küresel artış, önümüzdeki dönemde sadece gıda arzında değil, gıdaya erişilebilirlikte de ciddi bir soruna dönüşebilecektir. Muhtemel sorunlara karşı hazırlıklarımızı olabildiğince yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.” dedi.

Kirişci, yürüttükleri destekleme, geliştirme ve teşvik politikalarıyla önemli ilerlemeler kaydettiklerini ifade ederek, bugün tarımda gerek ihracat kapasitesiyle gerekse inovasyon çalışmalarıyla gerekse yurt içi ve yurt dışındaki girişimcilerle Türkiye’nin küresel konumunu güçlendirdiklerini bildirdi.

Türkiye’nin gıdada kendi kendine yeten ülke konumda bulunduğuna işaret eden Kirişci, 30’dan fazla üründe, dünyanın en çok üretim yapan ilk 5 ülkesi arasında olduğunu dile getirdi.

Tarım ve Gıda Güvenliği Milli Bir Mesele mi?

Gelen gideni aratıyor… Sn. Pakdemirli zamanını mumla aradığımız zamanlar başladı. Adil bir kadro dağılımı ile atama gayretini görmüş ve 2020 yılında 386 Gıda mühendisinin atamasını görmüştük. Kiriş döneminin ilk atamasında kendi meslek grubu Ziraat Mühendisleri ön plana çıkarıldı.

Mehdi Eker döneminde Veteriner Hekimlerin atamalarda ön plana çıkardığını görmüştük. Kirişçi’de meslektaşlarını ön plana ç ön plana çıkarmaya başladı. Yapılan açıklama ile disiplinler arası güçlü yapı kurmak yerine tekil ve kendi öz disiplinini ön plana çıkaracağı tahmin ediliyor.

Gıda Güvenliği; sadece milli bir mesele değildir. Gezegendeki en önemli meseledir.